Co trzeba zrobić, by zostać wizażystą?

Co trzeba zrobić, by zostać wizażystą?

Wiele osób, które interesują się sztuką makijażu, pragnie zostać wizażystą. Zawód ten wymaga pewnych umiejętności, których z reguły nie udaje się zdobyć jedynie poprzez samodzielną naukę w domu.

Zawód – wizażysta

Na początek warto wyjaśnić, że wizażysta nie jest jedynie osobą, która wykonuje profesjonalny makijaż. Zawód ten obejmuje znacznie szersze umiejętności – w grę wchodzi tu również wiedza z zakresu kosmetologii, dotycząca pielęgnacji oczu, ust, włosów, uszu. Krotko mówiąc, wizażysta to ktoś, kto dba o ogólny wygląd całej twarzy. Musi znać wszystkie tajniki wiązane z wykonaniem make-upu i dostosowaniem go do sytuacji, typu urody, cery i kształtu, np. oczu. Dobry wizażysta potrafi również zakryć mankamenty, a podkreślić atuty wyglądu danej osoby oraz dokonać prawidłowej analizy kolorystycznej. Wszystkie te umiejętności umożliwiają oczywiście liczne kursy makijażu o różnych stopniach zaawansowania. Warsztaty tego rodzaju często obejmują jednak zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin, dlatego nie jest możliwe, by tylko dzięki ich ukończeniu można było zostać profesjonalistą. Konieczna jest więc akademia wizażu o znacznie większej liczbie zajęć teoretycznych i praktycznych. Dobrym pomysłem są również studia z zakresu kosmetologii, które dadzą odpowiednie kwalifikacje.

wizaż - stylizacja

Szkoła wizażu

Trzeba jednak pamiętać, że aby być dobrym wizażystą, nie można poprzestać na takich formach edukacji. W tego typu zawodzie trzeba wykazać się dużym zainteresowaniem, stałym pogłębianiem wiedzy i sporym zorientowaniem w nowinkach. Wciąż tworzą się przecież nowe firmy kosmetyczne, które wprowadzają na rynek kolejne produkty i narzędzia, co sprzyja powstawaniu nowych technik pracy. Do tego nieustannie zmienia się moda i trendy w wizażu. Każdy profesjonalista powinien więc regularnie (minimum raz do roku) odbyć wybrane przez siebie szkolenia czy kursy makijażu, a ponadto stale śledzić informacje z branży, podpatrywać innych fachowców i systematycznie ćwiczyć kolejne umiejętności. Brak dokształcania się szybko da negatywny efekt pozostania w tyle za konkurencją.