Koszty instalacji systemu centralnego odkurzania

Koszty instalacji systemu centralnego odkurzania

Nowoczesne domy to także najnowsze metody jego utrzymania. Klasykiem jest już montowanie systemu centralnego odkurzania. Pomimo, że nadal nie jest to najtańsze rozwiązanie, coraz częściej właściciele piętrowych domów je montują. Zalet jest wiele. Sprzyjają alergikom, oszczędzają czas i nie trzeba każdorazowo wnosić odkurzacza po schodach. A i samo sprzątanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Robocizna i materiały

Gdy dom jest w fazie planowani czy budowy, nie ponosimy dużych kosztów zmiany projektu czy kucia w ścianach. Pamiętajmy, że rury doprowadzające śmieci do worka w maszynie centralnej muszą być schowane w ścianach i przeprowadzone pomiędzy piętrami.
Rury są wykonane z PCV. Są ich 2 rodzaje: standardowe białe o średnicy 51 mm oraz niebieskie tzw. europejskie o średnicy 50 mm. Różnią się grubością ścianki, pierwsze mają 19 mm, drugie 21 mm. Rury grubsze oczywiście są droższe, przeciętnie w granicach 20-30%, za to wytrzymalsze i bardziej wygłuszają ciąg powietrza. Koszt położenia rur na powierzchni 140 m2 to około 250 zł. Oczywiście możemy zaoszczędzić na robociźnie i sami ułożyć instalację, jednak lepiej jest to zostawić fachowcowi. Może to zrobić hydraulik, przy okazji układania instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Cena odkurzacza centralnego

Kolejnym ważnym punktem jest wybór odpowiedniego urządzenia. Odkurzacz centralny, a raczej jego serce to jest najdroższy element. Warto przyjrzeć się całym zestawom. Cena za jednostkę centralną wraz z podstawowymi akcesoriami do sprzątania, czyli rurą teleskopową, wężem o długości 5-7 m oraz kilkoma szczotkami kosztują około 2500-3500 zł. Oczywiście w zależności od mocy silnika.
Koszty odkurzacza centralnego i jego instalacji to także koszt montażu gniazdka ssącego. Suma zależy od ilości gniazdek. Jedno przyłącze to około 150 zł. Tutaj musimy z rozmysłem zaplanować ich ilość. Zważywszy na to, że wąż jest bardzo długi, przeważnie instaluje się jedno gniazdo na 1 kondygnacje. Nie trzeba zapominać o gniazdku w garażu, to pomieszczenie bardzo się brudzi i wymaga częstego sprzątania. Koszt może nie mały, ale bardzo oszczędza cenny czas. Same gniazda mogą występować w rozmaitych kolorach i kształtach. Ich cena waha się od 20 do 150 zł za ciekawe wzory.

Dodatkowe wyposażenie

Nie od razu musimy się decydować na zakup dodatkowych elementów. Jasne jest, że gdy w planach mamy salon z prawdziwym kominkiem, trzeba zainwestować w odpowiednią końcówkę do jego czyszczenia. Z zakupem innych elementów warto zaczekać i z czasem zweryfikować co tak naprawdę jest niezbędne i wtedy dokonać zakupu.