Dozownik do mydła i jego rodzaje

Dozownik do mydła i jego rodzaje

dozownik do mydła, łazienka

Chyba każdy z nas nie wyobraża sobie codziennych czynności bez zachowania zasad podstawowej higieny. Mycie rąk traktujemy niczym niezbędne zachowanie, porównywalne wręcz ze snem czy jedzeniem. Jakież to proste, jeśli mamy w domu lub miejscu pracy dozowniki do mydła – podchodzimy do podajnika, naciskamy lekkim ruchem w odpowiednie miejsce i w mgnieniu oka na naszych dłoniach pojawia się odpowiednia ilość pięknie pachnącego mydła w formie przyjemnego płynu lub lekkiej piany (zobacz też nasz artykuł Podajnik do mydła w płynie ? czysta korzyść w każdym wydaniu).

Jednak pomimo tego, iż owy dozownik do mydła wydaje nam się urządzeniem niezwykle prostym, posiada on wiele swoich odmian. Ne wierzycie? Sprawdźcie nasz artykuł!

Mydło w płynie – skąd się wzięło?

Mydło w formie płynu, które widujemy w dozownikach do mydła, zostało odkryte i opatentowane pod koniec XIX wieku przez Williama Sheppharda. Pierwszy podajnik do mydła pojawił się natomiast na rynku dopiero niemalże 100 lat później, kiedy to firma Minnetonka Corporation opracowała mydło pod nazwą “soft soap”, wykupując przy tym wszystkie dostępne pompki plastikowe potrzebne do konstrukcji dozowników do mydła. Dzięki temu zabiegowi, wspomniana już firma uzyskała i zapewniła sobie praktycznie całkowity monopol na budowę dyspenserów do mydła. Warto także w ramach ciekawostki zaznaczyć, że wspomniana już Minnetonka Corporation pod koniec XX wieku została przejęta przez szeroko znaną aż do dzisiaj firmę Colgate.

Dozownik do mydła – definicja i rodzaje

Najprościej rzecz ujmując, podajnik do mydła to urządzenie mające na celu wydzielanie odpowiedniego środka czyszczącego na powierzchnię skóry dłoni. Ze względu na swoje docelowe przeznaczenie, dyspenser do mydła może być obsługiwany ręcznie przy użyciu standardowego przycisku lub dźwigni (tego typu modele są najczęściej kupowane i spotykane w miejscach użyteczności publicznej. Ponad to, podajnik do mydła może być uruchamiany automatycznie (po zbliżeniu dłoni w okolice wbudowanego czujnika) lub łokciowo (mydło dozuje się przyciskając dźwignię łokciem). Ten ostatni typ jest wręcz wymogiem koniecznym w miejscach o podwyższonych wymogach higienicznych, takich jak szpitale i sale operacyjne.

Ze względy na rodzaj dozowanego płynu, dozownik do mydła możemy podzielić na te z mydłem w płynie, pianie, dozowniki do pasty BHP (najczęściej stosowane w wielkich fabrykach i halach przemysłowych) oraz dozowniki do płynów antyseptycznych.

Na koniec mamy także wieloraki wybór materiałów, z jakich wytworzone są dozowniki do mydła. Obecnie ich ilość jest wręcz nieograniczona, a czołowi producenci (np. dozowniki Tork http://dozowniki.pl/), wciąż prześcigają się w najnowszych kreacjach i propozycjach designerskich, aby dostosować się do wciąż zmieniających się gustów i oczekiwań swoich klientów. Dozowniki do mydła mogą być zatem wykonane z tworzywa sztucznego, stali szlachetnej (matowej lub połyskującej), aluminium, szkła, mosiądzu a nawet z ceramiki.

Jak widać możliwość doboru odpowiedniego dozownika do mydła jest ogromna, a jedynym ograniczeniem w tym względzie jest chyba tylko i wyłącznie nasza własna wyobraźnia.